BG-RRP-1.015-0762 - Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС)
BG-RRP-1.015 - „Училищна STEM среда" финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, процедура за предоставяне на средства от механизма за възстановяване и устойчивост ( „Финансирано от Европейския съюз – NextGenerationEU“)
В рамките на процедурата ще се изгради STEM център и шест високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС) в ОУ „Стефан Караджа“ гр. Варна, чрез доставка на оборудване, обзавеждане и ремонтни дейности. Целта е да се обособят нови пространства за учене от съвременен характер.
Обща стойност: 362 441.12 , от които 362 441.12 лв. безвъзмездно финансиране.
Начало: одобрен на 19.06.2024; договор 12.09.2024 г.
Край: 31.05.2026 г.
Изграждане на училищна STEM среда и високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС)
/проект/
ЦЕЛ НА ПРОЕКТА: Осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците.
Проект BG-RRP-1.015 - „Училищна STEM среда“, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост, представлява значима крачка към модернизацията на образователната среда. Нашето училище се ангажира с изграждането на високотехнологичен STEM център, който ще предостави на учениците практически насочено обучение в областта на природните науки, математиката и информатиката.
STEM средата ще включва направленията „Природни науки“ и „Математика и информатика“, като ще бъде изградена в три обособени помещения, разположени на сутеренен етаж на училищната сграда. Те ще бъдат свързани чрез специално проектирана комуникационна зона, която ще улесни обмена на знания и сътрудничество между учениците. Общата площ на обособеното STEM пространство е 180 кв.м.
Високотехнологично оборудване на класните стаи
Като част от STEM средата ще бъдат изградени шест високотехнологични оборудвани и свързани класни стаи (ВОСКС). Те ще бъдат разположени в зона, предназначена за учениците от прогимназиален етап, и ще осигуряват съвременно образователно пространство, съобразено с нуждите на модерното обучение.
Учебните предмети, за които ще се използва новото STEM оборудване, включват „Човекът и природата“, „Биология и здравно образование“, „Химия и опазване на околната среда“, „Физика и астрономия“, „Информационни технологии“ и „Математика“. Изборът на тези предмети се основава на наличието на подготвени преподаватели, които ще прилагат иновативни методи на обучение.
Технологични иновации в обучението
Закупеното оборудване ще даде възможност за визуализация и практически упражнения, които ще стимулират интереса на учениците към науката. Сред предвидените технологии са:
-
3D модели и виртуална реалност – учениците ще могат да наблюдават 3D модели на различни системи, да изучават космоса, географските континенти и исторически обекти чрез специални очила за виртуална реалност.
-
Микроскопи с дигитална визуализация – ще позволят наблюдение на микроорганизми, клетки и тъкани в детайли.
-
Комплекти за практически опити – ще подпомогнат експерименталното обучение по биология, химия и физика, като демонстрират научни принципи като законите на Нютон, електрическите вериги и химични реакции.
-
STEM софтуерни решения – ще предоставят интерактивни учебни материали за ученици и преподаватели, обогатявайки учебния процес с дигитални ресурси.
-
3D принтери и скенери – ще позволят създаването на физически модели на анатомични структури, химични елементи и геометрични фигури, улеснявайки ученето чрез практически опит.
Зониране на STEM средата
Образователното пространство ще бъде разделено на следните зони:
-
„Математика и информатика“ – предназначена за ученици от IV до VII клас, с акцент върху математиката, информатиката и моделирането.
-
„Център за природни науки, изследвания и иновации“ – включва лаборатории и зони за експериментални изследвания по природни науки.
-
Стая за работа по групи и творчески задачи – ще стимулира екипната работа и критическото мислене.
Очакван ефект
Изграждането на STEM средата ще създаде условия за съвременно, интерактивно и експериментално обучение. Учениците ще имат възможност да развиват аналитично и логическо мислене, да работят в екип и да прилагат научните знания в практиката. Внедряването на високотехнологично оборудване и иновативни методи на преподаване ще допринесе за повишаване на качеството на образованието и ще подготви учениците за бъдещи предизвикателства в научно-технологичните сфери.
Проектът „Училищна STEM среда“ е ключова стъпка към създаването на модерно и иновативно учебно пространство, което ще мотивира учениците да развиват своите интереси в науката и технологиите.
Приключили ремонтни дейности
На 29 януари 2025 г. успешно приключиха строително-ремонтните дейности по изграждането на STEM центъра в училището. В присъствието на представители на изпълнителя, училищното ръководство и инвестиционен контрол от ОП „Инвестиционна политика“ към Община Варна бе подписан тристранен протокол за изпълнение на ремонтните дейности.
Изпълнените ремонтни дейности включват преустройство и модернизация на определените помещения, адаптация на пространството за нуждите на STEM обучението и изграждане на необходимата инфраструктура. След успешното приключване на този етап, предстои доставка и монтаж на обзавеждане и високотехнологично оборудване, което ще осигури съвременна и функционална среда за обучение и иновации.
Copyright © 2025 idwebbg.com. All Rights Reserved. | Презареди